Miten @450 toimii?

@450-verkkoon voi kytkeytyä erilaisilla päätelaitteilla. Päätelaitteen paikkaa voidaan vaihtaa missä tahansa verkon alueella. Se voidaan viedä esimerkiksi kesämökille toiselle paikkakunnalle. Päätelaitekohtaiset asennusohjeet tulee tarkistaa laitteen mukana toimitettavasta käyttöohjeesta.

Pöytämodeemi:

Kiinteään käyttöön soveltuu pöytämodeemi, jonka voi kytkeä tietokoneeseen joko Ethernet- tai USB-kaapelilla. Modeemi kytketään tietokoneeseen suoraan Ethernet-liittimen tai USB-liittimen kautta. Mikäli pöytämodeemi yhdistetään tietokoneeseen USB-liittimen kautta, täytyy tietokoneelle asentaa ajuri. Lisäksi modeemi liitetään sähköverkkoon.

USB-modeemi:

USB-modeemi sopii sekä pöytätietokoneeseen että kannettavaan tietokoneeseen. Lisäksi tietokoneelle tulee asentaa ajuri.

Datakortti:

Datakortti on mahdollista liittää tietokoneeseen, jossa on sille tarkoitettu korttipaikka (PCMCIA). Lisäksi tietokoneelle tulee asentaa ajuri.

Yhteyden jakaminen useammalle käyttäjälle:

Yhteyden jakamiseksi useammalle käyttäjälle Ethernet-liitännällä varustetut @450-modeemit voidaan liittää WLAN reitittimeen. Lisäksi markkinoilla on WLAN reitittimiä, johin voidaan liittää @450:n USB-modeemin tai datakortin.

Modeemiin asennettava lisäantenni:

Yhteyden saavuttamiseksi saatetaan joissakin tapauksissa tarvita myös erillistä lisäantennia. Antennitarve sekä @450-modeemin ja ulkoisen antennin liittimen tyyppi tulee tarkistaa ennen lisäantennin hankkimista. Lisätietoa löytyy Antennioppaasta.

© Datame Oy, 2011